بيش از صد و ده سال پیش چارلز چیرز ویکفیلد شرکت روغن سازی کوچکی را با نام کاسترول در لندن بنا نهاد که امروزه با گذشت سال های متمادی هنوز شهرت و اعتبار خود را حفظ و نیز گسترش داده است. شرکت کاسترول موفقیت خویش را مدیون دیدگاه تاسیس کننده خود آقای چالرز ویکفیلد می داند زیرا او مشارکت در همکاری با مشتریان جهت ارتقاء محصولات و خدمات را باور داشت و معتقد بود پیشرفت هر دو عامل در یک مشارکت بهینه حاصل می گردد. این اصل و منطق به همان نسبت که در سال تاسیس کاسترول (1899) موفق بوده، امروزه نیز پر اهمیت می باشد.

شرکت کاسترول با بیش از صدها شعبه در سراسر دنیا، یکی از بزرگ ترین شرکت های روغن سازی با کیفیت بسیار بالاست و به عنوان یکی از پیشروان فناوری در این عرصه موجب نوآوری و تغییرات بسیار مهمی در صنعت روانکارها شده است. گستره روغن موتورهای کاسترول با بیش از یکصد سال تجربه و همکاری با تولید کنند گان بین المللی خودرو، توسعه یافته و تجربه فنی آن که با دنیای نا آرام و رقابتی تلفیق شده این اطمینان را فراهم می آورد که محصولات "کاسترول" حتی در شرایط سخت نیز بهترین کارآیی را ارائه نمایند.
شرکت کاسترول به عنوان برترین برند روانکارها شناخته شده است. این شرکت از ابتدا با سابقه درخشان در زمینه روانکاری پیشگام بوده و عملکرد متناسب با نام خود جلوه داده است. پژوهش پایدار ما در زمینه پیشبرد و ارتقاء -به منظور ارائه برترین تکنولوژی روانکاری- در سطح جهان ادامه دارد و پیشرفته ترین محصولات برای استفاده در صنعت خودرو را در بر می گیرد.
امروزه سابقه ما، توجه و نظر افراد را در هر سطحی به خود جلب کرده و تصویر و اعتبار ما در خصوص روانکاری، ما را به بالاترین سطح ایده آل رسانده است.

به طور خلاصه، می توان تاریخچه شرکت کاسترول و تحولی را که در صنعت روغن موتور پدید آورده- بر اساس سال شمار- به صورت زیر بر شمرد:

سال 1899- شرکت کاسترول پایه گذاری شد.
سال 1930 - برای اولین بار روانکار دارای افزودنی را به دنیا معرفی کرد.
سال 1940- برای اولین بار روانکار سنتتیک را عرضه کرد.
سال 1950- برای اولین بار فناوری روغن موتور چند درجه‌ای را به صنعت روانکاری عرضه کرد.
سال 1960- برای اولین بارGTX، پرفروش ترین روانکار دنیا را وارد بازار کرد.
سال 1970- برای اولین بار روغن موتور چند درجه‌ای دیزلی را پدید آورد.
سال 1980- برای اولین بار روانکار سازگار با کاتالیست را وارد صنعت اتومبیل کرد.
سال 1990- معرفی روغن موتوری با درجه گرانروی 0W30 برای اولین بار توسط این شرکت انجام گرفت.


شرکت کاسترول در سال 2000 میلادی به عنوان یکی از بزرگ ترین و نام آورترین شرکت ها در صنعت روانکاری و به دلیل کیفیت بسیار مطلوب محصولاتش، توسط شرکت نفت انگلیس BP خریداری شد که امروزه به مهم ترین و بزرگ ترین شرکت زیر مجموعه BP تبدیل شده است. شرکت کاسترول تولید کننده محصولات متنوعی از جمله روانکارهای موتور خودرو، روانکارهای صنعتی و روانکارهایی در صنایع دریایی و تولید نیرو است.

كاسترول، پيشنهاد انحصاری شركت های مطرح خودروسازی جهان

کاسترول در همکاری تنگاتنگ با شرکای تجاری خود از شرکت های برتر خودرو ساز بين المللي همچون ب.ام.و، آئودی، فولكس واگن، جگوار، لندرور، ولوو و فورد، به بالاترين سطح نوآوری با مهندسي مشترک با اين شركت ها دست يافته است. همكاری فني و بازاريابي با اين شركت های مطرح، به عنوان مهمترين استرات‍ژی در توسعه بازار توسط كاسترول دنبال مي شود. فرمولاسيون خاص بدست آمده از اين مهندسي مشترک دقيقاً منطبق با تکنولوژی روز خودرو و متناسب با نيازهای فني خاص اين خودروسازان جهاني است. به همين دليل است که برای بسياری از اين شركت ها، کاسترول تنها روغن موتور پيشنهادی و مصرفي به شمار مي رود.